VITTSJÖ, BJÄRNUM. Väderomslaget från tidigare snö och sträng kyla till att övergå till regn och ett par plusgrader har medfört isbeläggning på gator och cykelvägar.

Gatorna i villakvarteren är nu mycket hala till följd av att den tidigare packade snön nu istället bildar ett fuktigt istäcke. Tjälen gör att smältningen går långsamt. Risken för fallolyckor är uppenbar. Detta visar även den mycket större beläggningen hos sjukvården.

Vid akuten i Kristianstad har man räknat in en 50% ökning av personer som halkat omkull, -med benbrott, -skador på händer/ handleder, som en följd.

Utmed det mindre vägnätet är det också problem. Vallar efter tidigare plogning gör att vatten stannar på vägbanan och fryser till is inte minst under natten.

En bit in på torsdagskvällen sattes halkbekämpning in vägar i villakvarteren i Vittsjö. Detta medför dock inte att det är riskfritt, tjälen gör att det fryser på utmed trottoarer och cykelleder. Vinden som tilltog på torsdagskvällen bidrar till att torka upp markytan.