I oktober 1861 gifter Sven sig med torpardottern Karna Jakobsdotter ifrån Klintahus som han tidigare på året fått dottern Amanda ihop med.

Kattatorpet
Kort därefter säljer de Kattatorpet och flyttar till Tullstorp där de får ytterligare 4 barn.
Det är svåra år där de mister 2 av sina barn 1867, Maria född 1863 och Nils född 1867.
1868 föds ytterligare en dotter som döps till Maria, och 1872 lilla sonen Nils som inte blev mer än 3 dagar gammal.
Detta att barnen blev döpta till tidigare barns namn var väldigt vanligt på den tiden. Ofta var det så att man skulle bära med sig ett av far eller morföräldrarnas namn, och dog då ett barn tidigt så fick nästa barn det namnet istället.
Så av de fem barnen överlevde endast två till vuxen ålder.
Dock blev inte Maria nummer 2 gammal, redan 1894 lämnade hon jordelivet endast 26 år ung. Hon efterlämnade make och två barn.
Sven Tufvesson bodde kvar i Tullstorp till hustruns död 26 juni 1890 då han lämnade gården och flyttade till Slättaröd dit hans förstfödda Amanda hade flyttat och skulle gifta sig i november med en pojk som hette Otto Peto.
Sven dog där i Slättaröd 1899 efter ett händelserikt liv med både glädje och sorg.
Amanda gifte sig som sagt med denna man, Otto Peto som var en mycket speciell man.
Otto brann för sitt intresse i det gamla, bland annat var han bidragande till att en hel del ifrån den gamla kyrkan i Norra Åkarp räddades, han grundade muséet i Bjärnum mm. Och vid hans sida stod hela tiden Amanda och skötte hemmet och barnen.
De fick sju barn, 5 pojkar och två flickor. Amanda blev 70 år och dog 1931 skriven i Slättaröd No-1.