VITTSJÖ. Ortens nya Fiskevårdsområde firade sin födelsedag med att bjuda på gratis fiske i Gåsadammen.

Trots att man inte gjort så mycket reklam för metartävlingen fanns cirka 25 personer på plats då reglerna för dagens fiske förkunnades. Endast metspö med enkelkrok var det som gällde och starten skedde klockan 14.
Nu hade man chans att dra upp någon av de Abborar, Braxen, Björknor, Mörtar, Sarvar, Gäddor, Ålar, Fjällkarpar, Spegelkarpar eller Gräskarpar som tros leva i dammen.

De två gässen samt alla änderna tog det med ro, de höll sig i de delar av dammen är inga fiskare fanns på plats.
Under två timmar hade man sen chansen att dra fisk. Visst blev det napp, gott om mört och ganska många stora braxar landades. Extra roligt var att så många från den yngre generationen hade lyckan med sig.
Tävlingen inleddes i svagt regn men efter ett tag upphörde detta och det blev uppehållsväder resten av tävlingen.


- En grabb i tioårsåldern berättade glatt att han nu hade tio mörtar i hinken.
- Lite längre bort fanns en glad tjej som just då dragit upp sju fiskar


En, troligen ganska rutinerad fiskare drog fisk på löpande band. Bland annat hade han landat en Braxen på kanske kilot.
Klockan 16 förkunnade Thomas Nilsson, fiskevårdsområdets ordförande att fisket var slut för dagen. Nu var det invägning av fångsten som gällde.


⁃ Detta kommer vi nog att göra om framöver, berättade Sverre Albinsson, fisketillsyningsman.
Att dagens fisketävling i Gåsadammen blev en stor succé stod helt klart. Säkert föddes fortsatt ökat fiskintresse hos flera av de yngre deltagarna.
Resultatlista:
Vuxengrupp
1:a Jacob Svärdén, Markaryd, 2300g
2:a Thord Nilsson, Vittsjö, 1560g
3:a Kevin Simonsen, Vittsjö, 1100g
Största Fisk: Jacob Svärdén, Braxen 1200g
Flesta arter: Maria Deldin, Finja (3st)
Ungdomsgrupp
1:a Vilgot Svensson, Helsingborg, 1054g
2:a Liam Jonasson, Vittsjö, 780g
3:a Svea Gollnert, Vittsjö, 760g
Största Fisk: Vilgot Svensson, 1018g
Flest arter: Vilgot Svensson 3st)