URSHULT. En vacker sommardag blev vi bjudna på en utflykt ut i det blå. Vi hamnade först i Urshult i Småland, där åt vi lunchbuffe på Restaurang Ladan, i Rössviks, med fin utsikt över sjön Åsnen. Som namnet uttrycker så är det en mycket fint ombyggd lada. Mycket god mat, kan rekommenderas, lunch serveras varje dag från 11.00.

Rössviks Ladan.

Tidig rullstol

Stor trätunna.
Färden gick sen vidare några kilometer på slingriga vägar. Där hamnade vi på ett porslins museum i Västerbotorp. Arne Svensson heter mannen som samlat ihop ca 4800 porslinsföremål. Det första han köpte var ett vackert Rörstrands fat från hans gamla lärarinna som gått bort, på auktionen efter henne, som minne. Året var 1992.

Arne Svensson.
Det blev startskottet på ett brinnande intresse för porslin. I början på sitt samlande tog han ut sina föremål och lade ut dem på gräsmattan en gång om året för att beskåda dem. 1997 slog han upp portarna på sitt porslins museum på gården. Med tiden som samlingen växte har han byggt 3 nya hus för att få plats med allt porslin. Han har mest svensktillverkat porslin från Rörstrand, Gustavsberg, Gäfle och Karlskrona. Men han har också mycket engelskt porslin. Hans personliga favorit är Rörstrand, hela 440 olika tallrikar finns i samlingen. En tallrik kommer från Drottningholm, den har kanske kungen ätit på. I början köpte han in samlarting på auktioner, men i dag blir det bara på Tradera. Han har en budget på max 1000 kronor i månaden, pensionen är begränsad.






Mycket vackert porslin.
Museet är öppet alla dagar i veckan mellan klockan 10 och 18. Entréavgiften är bara 30 kronor, han bjuder också på många roliga berättelser om de många objekten. En kopp för herrar med mustasch, och en speciell potta för damer.

Mustaschmugg.

Olika pottor.
Tallrikar och andra saker som blivit dubbletter finns att köpa på loppisen som finns i ytterligare en lada. Nu är Arne 80 år och han är lite fundersam kring samlingens och museets framtid. Vi får se vad mina döttrar vill. Men jag har sagt att de inte får packa ner allt i banankartonger och sälja för 30 kronor lådan. Utanför ett hus fanns en magnifikt stor honungsros. Vi tackar Arne och hans fru Pia för en mycket trevlig eftermiddag, mycket imponerade av allt vackert porslin som vi sett.

Honungsros.
Färden gick vidare till Farfars bakeri & Kurrebo, i Sånnahult, där blev det kaffe med en god bakelse. Med en vacker utsikt över sjön Åsnen. Mätta av mat, dryck och alla intryck gick färden hemåt igen.

Farfars Bakeri & Kurrebo

Vacker utsikt.