VERUM. För tolfte året genomfördes under lördagen Hövdingeloppet i Verum. Erik Fagius respektive Jessica Fridlund vann sträckorna över 10 km.

Starten 10 km har gått, blivande segraren tar täten 

Årets upplaga bjöd på underbart väder med en sol som stundtals tittade fram och gav lagom värme för löparna. Erik Fagius, segrade i 10 km för herrar med tiden 36,28. Därmed står sig fortfarande Viktor Magnussons banrekord på 35,33.

Hövdingeloppet i Verum bjuder två olika löpsträckor, en på 10 km och en kortare på 4,8 km. I år slogs rekord, hela 250 deltagare kom till startplatsen Stavshult i Verum. Därmed var arrangörens mål för tävlingen uppnått.

Erik Fagius som tävlar för Genarps IF var med i Hövdingeloppet för första gången. Grattis till seger! Vad tycker du om loppet? -Underbart lopp, välarrangerat och banan går genom mycket vacker natur. Lite mjukt på några ställen men jag kommer gärna tillbaka framöver.

Jessica Fridlund som kommer från Trelleborg vann 10 km damer på tiden 43,00. Vad tycker du om banan? -den är jättefin, väldigt mysig, superfin bana. Du har varit här tidigare? -Ja, det är mitt fjärde år. Du har också vunnit loppet tidigare? -Ja, 2024 lyckades jag också vinna. -Jag återkommer gärna även nästa år, berättar Jessica.

I klassen Ungdom 4,8 km segrade Malte Gustavsson två meter före Love Bjelke med fina tiden 35,36. Båda dessa unga löpare får vi säkert höra mer om framöver. Vad tyckte ni om banan? -Jättefin bana. Efter cirka 2 km var vi ifatt sedan följde vi varandra. Sedan blev det en liten tuff men kul spurt den sista biten.

Jag hittade några löpare som varit med under alla tolv åren som Hövdingeloppet genomförts.

Kerstin Nilsson från Visseltofta har varit med alla åren. Jag har alltid hållit på med idrott bland annat orientering. Här är så fin natur så det är en ren fröjd att vara med.

Peter Svensson från Vittsjö har även han varit med under samtliga tolv år. Peter berättar att han bland annat även sprungit Lidingöloppet samt New York maraton.

Även i år var det företaget Nepron från Höör som stod för tidtagningen. Företaget svarar för tidtagning vid många stora tävlingar i hela Sverige. Just idag finns Nepron även på en stor tävling i Finland. Om några veckor är vi med i Lidingöloppet. Varje löpare förses med ett aktivt chipp, detta registreras sedan vid målgång. Ett säkert system som direkt ger tider och resultat i datorn. Genom Neprons hemsida ger detta möjligheten att direkt se resultat under loppen, ofta även mellantider.

Ola Johnsson, initiativtagare och ansvarig för Hövdingeloppet var mycket nöjd med dagen. Dagens 250 startande innebär att vi nu nått vårt mål. Att ta in fler löpare innebär för stora problem bland annat logistikmässigt, säger Ola. 
Jag är mycket glad över all den sponsring loppet har idag. Vi har många företag som ställer upp med mycket fina varor/ priser. Naturligtvis är jag även jätteglad över alla funktionärer som ställer upp, idag är vi cirka 20 personer, utan deras hjälp hade det inte gått att genomföra loppet, avslutar Ola.

Fler bilder från tävlingen:

Resultatlista finns här (Klicka)