På lördag spelas årets sista match i damallsvenskan

VITTSJÖ. Redan nu står det klart att ”bya-laget” Vittsjö även spelar nästa säsong i damernas högsta serie.

Laget har under året haft sikte på att nå tredjeplatsen för att därmed kvalificera sig till spel i Champions League. Att nå detta mål är naturligtvis mycket svårt för ett lag med starkt begränsad budget. (Seriens minsta budget)

Att för tolfte året då stanna kvar i mitten av tabellen är en enastående prestation.

Vittsjö just nu på en hedrande 6:e plats (som med lite tur kan bli en 5:e-plats)

Spel i andra klubbar i Europa lockar naturligtvis våra spelare. Detta gör naturligtvis att det kommer att bli svårare att kontraktera eller bibehålla spelare framöver.
När det gäller att rekrytera spelare kommer självklart klubbens ekonomi, budget att vara avgörande. Vi får hoppas Vittsjö GIK kommer få många fler stora sponsorer som är beredda stödja det unika lilla ”bya-laget” som nästa år träder an sitt 13:e år i damallsvenskan.

 

Top