Leksaksmuseum i Eslöv
ESLÖV. Här finns nog ett av världens mest fantastiska leksaksmuseum där det går att få se det mesta som finns när det handlar om leksaker, från 1930-talet och fram till i dag. I större och mindre lokaler visas över 900 Barbiedockor, cirka 5000 leksaksbilar i alla modeller, mängder av tennsoldater, dockor, mjukdjur och mycket annat.
Stora landskap kring modelljärnvägar, med tåg som ständigt är i rörelse, har byggts upp i flera montrar. Massor av små hus, människor, djur och träd omger järnvägsspåren. På våningen under finns en otroligt omfattande samling Lego med flera kända byggnader i detta material och även här både landskap och städer som byggts ihop.
Montrarna med modelljärnvägar omfattar cirka 1 600 meter räls och tågen dras av sammanlagt 350 lok och har 600 vagnar. Både persontrafik och godstrafik rullar på spåren.
Ansvarig för museet är Håkan Sundberg, men det var hans pappa Stig som började med samlandet redan i slutet av 1940-talet, berättar Håkan.
Far och son, Stig 95 år och Håkan 70 år
Dessa båda män finns även som små dockor
Då var Stig ofta ute i affärsresor till Tyskland och köpte en hel del leksakståg till sin son. Sen har även Håkans båda barn Johan och Caroline fortsatt samlandet. Johan har specialiserat sig på Lego och Caroline på Barbiedockor med kläder och tillbehör.
Detta är föregångaren till Barbie som kom 1959, en docka som tillverkades i Tyskland 1955-64
Flera kända byggnader finns uppbyggda av små legobitar som Taj Mahal, Eiffeltornet och Big Ben
Anledningen till att det över huvud taget blev ett leksaksmuseum är att Eslöv 2011 firade 100 år som stad. Då gjordes det en liten leksaksutställning som med åren har vuxit till ett helt museum.
Invigningstalare var ingen mindre än den välkända komikern Johan Glans som själv kommer från Eslöv.
Nu breder det ut sig på två våningar i ett flertal olika rum. Familjen hade tidigare en syfabrik och när den upphörde så fanns det massor av plats i de stora fabrikslokalerna. Här uppe stod alla symaskinerna och vi hade 80 sömmerskor anställda, förklarar Håkan. På våningen under hade de maskiner för tillskärning av tygerna, samt personal- och omklädningsrum. Nu är allt fyllt av alla tänkbara och otänkbara ting.
Även moderna leksaker finns representerade och en del av oss minns kanske ”Wiew Master”, där man kunde få kika på vackra bilder från en rund skiva.
Mycket arbete ligger bakom det som visas på museet. Håkan berättar hur alla små figurer måste målas för hand och taket på bilden tillverkade han av balsaträ till exempel.
Museet är populärt och besökarna kommer från när och fjärran. Håkan tar fram en gästbok där man kan skriva sitt namn, en kommentar och gärna var man kommer ifrån. Besökare från avlägsna länder som Japan och Israel har hittat hit, liksom folk från europeiska länder som Frankrike och Tyskland. Givetvis har många från Norden också upptäckt detta unika museum som är väl värt ett besök.
Nattbelysning i tåglandskapet