Bluffmail och tveksamma tfn- samtal fortsätter i oförminskad takt

VITTSJÖ, BJÄRNUM. Du är inte ensam om att få så kallad skräppost i din mailkorg. Eller bli uppringd av en trolig bedragare.

Telefonbedrägeri (vishing) drabbar tyvärr många. Du kan förlora pengar genom att luras logga in på din bank eller lämna ut koder/ kortuppgifter. Du kan även bli av med pengar, guld och andra värdesaker i hemmet.

I grund handlar det alltid om att vi måste sluta vara ”Blåögda”. Ställd dig alltid frågan ”Är detta rimligt!” Klicka ALDRIG på en länk i ett okänt mail!

Tänk på att Banken, Polisen eller andra myndigheter ALDIG ringer upp dig!

Var försiktig med sociala medier. Att på dessa tala om att man är bortrest kan vara som att öppna upp för inbrott i bostaden. Att lägga upp aktuella bilder från resan utan att vara medveten om möjligheten att ”fel person” läser måste övervägas och utgör naturligtvis en risk. Var även försiktig med hur du använder vissa appar. Är de inställda för att alltid spåra var du befinner dig kan naturligtvis detta även för brottslingen visa var du just nu befinner dig. Ställ in appen att endast spåra dig då den används, då har du själv bättre koll på situationen.

Spoofing är när bedragaren på teknisk väg lurar mottagaren att se att samtalet, smset eller mejlet kommer från en avsändare som det inte kommer ifrån. Personen låtsas vara någon annan genom att använda ett falskt användarnamn/ nummer, till exempel ett välkänt företag. Tyvärr förekommer detta idag!

Klicka inte på några länkar som du inte är säker på att de kommer från en trygg källa. Majoriteten av länkarna vid spoofingförsök går till phishingsidor (nätfiske eller bedrägerisidor).

På polisens hemsida beskriver man hur just nu bedragare ringer med automatiserad datoriserad röst. Bland annat kan de säga att det finns en arresteringsorder (warrant for your arrest) för dig och att du är efterlyst.

Polisen kontaktar aldrig dig med automatiserad röst på engelska. Lägg på luren och lita inte på den som ringer. Eller ännu bättre svara ALDRIG på samtal från okända nummer.

På polisens hemsida finns tydlig information om hur vi kan skydda oss mot brott. https://polisen.se/utsatt-for-brott/polisanmalan/bedrageri/bedragerier/telefonbedrageri/

Nedan några av månadens bluffmail som hamnat i min korg:

 

Top